DOSTAWA GRATIS W CAŁEJ POLSCE
BEZPŁATNE POTWIERDZENIE DOSTAWY
BEZPIECZNE PŁATNOŚCI
KONTAKT (+48) 790 232 632
Symbolika kwiatów

Symbolika kwiatów

Symbolika kwiatów miała kiedyś ogromne znaczenie – za pomocą konkretnych roślin wyrażano uczucia i to nie tylko pozytywne, informowano o zamiarach. Wagę przywiązywano nie tylko do symboliki samych kwiatów, ale też ich kolorów, a nawet stopnia rozwinięcia pąków! Dziś każdy wie, że czerwone róże są oznaką płomiennej miłości. A co z pozostałymi kwiatami? Poznajcie symbolikę najpopularniejszych kwiatów. Dzięki temu dopasujecie wiązankę do konkretnej okazji, nie popełniając przy tym gafy.

Symbolika kwiatów w przeszłości

Symbolikę kwiatów znano i stosowano już w starożytności. Ozdabiano nimi posągi bogów, tworzono z ślubne dekoracje, składano hołd zmarłym i oddawano cześć władcom. Istniały nawet plantacje roślin przeznaczonych jedynie do dekoracji. Z czasem kwiaty zaczęły stanowić ciekawy sposób porozumiewania się, informowania o swoich uczuciach i zamiarach. Róże już w średniowieczu symbolizowały uczucia i już wtedy ważny był ich kolor i faza rozwoju pąków. Najbardziej pożądane były te na wpół rozwinięte.

Znaczenia nabierała także liczba wręczanych kwiatów, ich dobór. Rozwijała się sztuka układania bukietów i pojawiło się określenie “mowa kwiatów”. “Imponujesz mi”, “skradłaś mi serce”, “onieśmielasz mnie”, “myślę o Tobie”, “będę o Ciebie walczył” – wybierając odpowiednie kwiaty, mężczyzna mógł przekazać swojej ukochanej ważną informację. Podobno znaczenie miało nawet to, którą ręką dama jego serca przyjmuje bukiet! Jeśli prawą, to podzielała jego uczucia, jeżeli lewą – niestety nie… W XIX wieku powstał specjalny słownik, w którym spisano symbolikę kwiatów.

Co symbolizują kolory kwiatów

Ukryte znaczenie niosą za sobą nie tylko konkretne gatunki roślin, ale również ich kolory. Symbolikę kolorów kwiatów warto znać choćby dlatego, że wyrażają one również negatywne emocje. Nieznajomość w tym temacie może skończyć się gafą, w niektórych przypadkach nawet kompromitacją. Jakich kolorów wiązanek lepiej unikać i w jakich sytuacjach? Poznajcie symbolikę najczęstszych kolorów kwiatów.

Znaczenie kwiatów bardzo często zmienia się wraz z kolorem. Tak jest na przykład w przypadku hiacyntów, róż czy tulipanów. Ogólnie przyjęło się, że:

Kwiaty w kolorze czerwonym symbolizują namiętność i pożądanie, ale też na przykład miłość do rodziców. Są oznaką zainteresowania drugą osobą i chęcią nawiązania z nią bliskiego kontaktu. To kolor zarezerwowany dla osób, które kochamy. Rośliny w tym kolorze to również symbol siły i odwagi.

Białe kwiaty są kwintesencją niewinności i wierności, stąd tak często wykorzystuje się je w wiązankach ślubnych. Bukiet w białym kolorze wręczamy również, gdy chcemy okazać szacunek lub też przeprosić.

Kwiaty w odcieniach różu wyrażają wdzięczność, troskę, podziw, sympatię. Są też symbolem kobiecości i delikatności.

Kwiaty żółte wymagają sporej ostrożności – mogą bowiem symbolizować uczucia pozytywne, ale też i trudne. Z jednej strony kwiaty w kolorze żółtym oznaczają szczęście, radość i przyjaźń. Z drugiej są symbolem zazdrości, zdrady i fałszu, odrzuconej miłości. Unikajmy więc wręczania kwiatów w tym kolorze, chyba że są tylko częścią bukietu – w połączeniu z innymi barwami znaczenie żółtego zmienia się na pozytywne (energia, optymizm).

Wiązankę w kolorze żółtym warto wręczyć, gdy chcemy komuś pogratulować sukcesu lub go pocieszyć.

Kwiaty niebieskie symbolizują przyjaźń i przywiązanie, to również kolor spokoju. Bukiet w tej kolorystyce warto podarować przyjacielowi, osobie chorej lub przezywającej stresujący etap w życiu.

Kwiaty fioletowe oznaczają smutek i żal.

Ostatnie Newsy

Kwiaty na dzień kobiet – liczy się temperament przyszłej właścicielki

Kwiaty na dzień kobiet – liczy się temperament przyszłej właścicielki

Dzień Kobiet – jakie kwiaty wybrać dla naszych Pań? Kosztują od kilkunastu złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych. A wiele kobiet bez względu na ich niezależność, siłę czy wyemancypowanie nadal uwielbia je dostawać. Z okazji 8 marca, święta wszystkich Pań, oto krótki poradnik. Sprawdź jakie kwiaty kupić na Dzień Kobiet. Jaki bukiet warto kupić żeby […]

Czytaj więcej
Symbolika kwiatów

Symbolika kwiatów

Symbolika kwiatów miała kiedyś ogromne znaczenie – za pomocą konkretnych roślin wyrażano uczucia i to nie tylko pozytywne, informowano o zamiarach. Wagę przywiązywano nie tylko do symboliki samych kwiatów, ale też ich kolorów, a nawet stopnia rozwinięcia pąków! Dziś każdy wie, że czerwone róże są oznaką płomiennej miłości. A co z pozostałymi kwiatami? Poznajcie symbolikę […]

Czytaj więcej
Array
(
  [0] => File / functions.php
  [1] => Hook / after_setup_theme
  [2] => Hook / init
  [3] => Hook / wp_loaded
  [4] => Hook / wp_enqueue_scripts
  [5] => Hook / wp_footer
)